مهندسی مکانیک
 
قالب وبلاگ
مواد فعال سطحي: افزايه هايي براي بهبود خواص سيمان

چکیده :

هدف عمده اين بررسي توصيف کاربرد مواد فعال سطحي(سورفکتانت ها) براي تغيير خواص سيمان پرتلند براي عمليات سيمانکاري چاهها مي باشد. سورفکتانت ها با ترکيبات وسيع و پيچيده فراوان به عنوان افزايه اي براي بهبود سيمان در طي عمليات سيمانکاري مورد توجه قرار نگرفته اند.استفاده از مواد فعال سطحي در سيمانها به دو گروه عمده تقسيم مي شود: 1- مواد کندگر     2- مواد پخشگر
مواد فعال سطحي که به طور معمول براي نيل به هدف فوق مورد استفاده قرار مي گيرند مزايايي را که ساير انواع مواد فعال سطحي ممکن است داشته باشند را ندارند. مواد فعال سطحي که در اينجا مورد بحث و بررسي قرار مي گيرند در خواص و ويژگيهاي فييکي(وزن مولکولي)، خواص انحلالي و تاثير آنها بر روي خواص سيمان نسبت به مواد فعال سطحي که در حال حاضر استفاده مي شود متفاوت مي باشند.مزاياي گسترده استفاده از اين مواد در فرمولاسيون سيمان مي تواند مشاهده گردد. بعضي از مزايايي که مي تواند از طريق ترکيب انواع مختلف مواد فعال سطحي به دست آيد و در اين مطالعه به آنها اشاره مي شود عبارتند از:
1-    بهبود اتصال و تماس در سطح مشترک سيمان و لوله
2-    کاهش جمع شدگي سيمان در طي مراحل بندش و سخت شدن
3-    صرفه جويي در استفاده از مواد و افزايه هاي سيمان
4-    بهبود خواص سيمان با صرف هزينه اي پايين
 
ارائه دهندگان : احمد خدادادي(کارشناسي ارشد مهندسي نفت)
محل ارائه : دومین کنگره ملی مهندسی نفت ایران
تاریخ انتشار : بهمن 86
تعداد صفحه : 9
کلمات کلیدی : مواد فعال سطحي، دوغاب سيمان، افزايه کنترل هرزروي، جمع شدگي


[ ۹۰/۰۳/۲۸ ] [ ] [ ZAHERI ]
طراحي BHA در حفاري هاي جهت دار سازند هاي جنوب غربي ايران

چکیده :

طراحي BHA  در حفاري هاي جهت دار سازند هاي جنوب غربي ايران مهم ترين جنبه حفاري جهت دار براي حفاري مسير مشخص شده مي باشد. کنترل زاويه آزيموت وAngle   در چاههاي جهت دار حين چرخش رشته،  با طراحي مناسب BHA  و بکار بردن پارامترهاي مناسب حفاري امکان پذير است. از جمله پارامترهاي در دسترس که در زاويه گرفتن چاه و در BHA  هاي مختلف موثر هستند مي توان به : اندازه پايدارکننده ها، قطر و طول لوله وزنه ها، وزن روي مته، سرعت چرخش رشته و سرعت نفوذ مته  اشاره کرد که کم و زياد کردن مقادير آنها باعث تغييرات انحنا و زاويه حفره مي گردد. از ساير پارامترهاي موثر نيز ميتوان سختي سازند، نفوذ پذيري و شيب سازند را نام برد که کنترل آنها خارج از توانايي حفار مي باشد.  در اين مقاله با استفاده از سه روش  Fulcrum, Stabilization  وPendulum ، و مطابقت خصوصيات آنها با سازندهاي جنوب غربي ايران همچون گچساران و آسماري، سعي در طراحي BHA  مناسب براي حفاري انحرافي با شعاع بزرگ (1-6 deg/ 100 ft) در اين سازندها شده است.
ارائه دهندگان : محمد ميرهاشمي( دانشجوي مهندسي نفت، دانشگاه آزاد واحد اميديه) ابوذر ميرزائي پيامن( دانشجوي مهندسي نفت، دانشگاه صنعت نفت)
محل ارائه : دومین کنگره ملی مهندسی نفت ایران
تاریخ انتشار : بهمن 86
تعداد صفحه : 11
کلمات کلیدی : BHA, Inclination, Fulcrum, Stabilization, Pendulum


[ ۹۰/۰۳/۲۸ ] [ ] [ ZAHERI ]
حفاري با لوله‌هاي جداري

چکیده :

عمليات حفاري يكي از بخش هاي پرهزينه صنعت نفت مي‌باشد، لذا شركت‌هاي بزرگ نفتي تمام سعي خود را بكار مي‌گيرند تا عمليات حفاري در شرايط ايمن و با صرف حداقل زمان و هزينه انجام گيرد و در پي رسيدن به اين هدف در تلاش هستند تا از روش‌ها و تكنولوژيهايي استفاده كنند تا زمان و هزينه مرتبط با حفاري را به حداقل برسانند.
يكي از روش‌هاي مورد استفاده شركت‌هاي بزرگ نفتي در راستاي تحقق هدف فوق، روش حفاري با لوله‌هاي جداري مي‌باشد كه توانايي حفاري در چاهها و مقاطع مشكل دار را بالا برده و هزينه‌هاي حفاري و تكميل چاه را در مجموع كاهش مي‌‌دهد. پارامترهاي اقتصادي، تجاري و كاربردهاي عملي روش DWC ثابت كرده است كه، اين روش منافع و مزاياي قابل قبول‌تري را به‌لحاظ كاهش هزينه‌ها، كاهش زمان  و حل مشكلات حفاري نسبت به روش رايج كنوني دارا مي‌باشد.
در اين مقاله به معرفي روشهاي حفاري با لوله‌هاي جداري و دلايل استفاده از اين روش‌ها پرداخته مي‌شود و كاربرد هر كدام از اين روش‌ها مورد بررسي قرار مي‌گيرد. آشنايي با اين تكنولوژي كه استقبال از آن، از سوي شركت‌هاي نفتي روند رو به رشدي دارد، از ديگر مواردي است كه در اين مقاله به آن پرداخته مي‌شود. در روش DWC ، لوله‌هاي جداري بجاي لوله‌هاي حفاري بكار گرفته مي‌شوند و پس از حفاري هر مقطع، بدون وقفه قابل ملاحظه‌اي، پشت لوله‌هاي جداري سيمانكاري مي‌شود. در اين روش، لوله جداري همواره در نزديك‌ترين نقطه به مته قرار دارد و براي مقاطعي كه ديواره چاه پايداري مناسبي ندارد و يا احتمال هرزروي گل در آنها بالا مي باشد، بسيار مفيد است.
حفاري با لوله‌هاي جداري با دو روش متفاوت انجام مي‌شود: [1,2,3,4,5]
1- روش DWC بدون بازيابي  BHA‌ 2- روش DWC با بازيابي BHA، كه روش اول براي حفاري چاه‌هاي عمودي و روش دوم براي حفاري چاه‌هاي انحرافي و افقي قابل استفاده مي‌باشد.
 
ارائه دهندگان : منصور نصري بابائي( كارشناس ارشد مهندسي نفت - شركت پتروپارس)
محل ارائه : دومین کنگره ملی مهندسی نفت ایران
تاریخ انتشار : بهمن 86
تعداد صفحه : 11
کلمات کلیدی : حفاري، لوله جداري، DWC، هزينه    

[ ۹۰/۰۳/۲۸ ] [ ] [ ZAHERI ]
خارج سازي کنده هاي حفاري قبل از عمليات سيمانکاري در چاههاي افقي

چکیده :

براي تفکيک لايه اي مناسب و موثر، کنده هاي حفاري و نيز سيال حفاري دي هيدراته و ژله اي شده(GDDF) بايستي قبل از عمليات سيمانکاري از چاه خارج شوند که اين خارج سازي هنگامي که چاه انحراف داده مي شود و لوله جداري در مرکز چاه قرار ندارد مي تواند مشکل ساز باشد. در اين بررسي عواملي که مي توانند در خارج سازي کنده هاي حفاري و نيز GDDFاز چاههاي افقي موثر باشند با استفاده از آزمايشات چاههاي شبيه سازي شده مورد مطالعه قرار گرفتند. عواملي که مورد بررسي قرار مي گيرند عبارتند از: دوري از مرکز چاه، نرخ جريان، اندازه چاه، اندازه لوله جداري، جابجايي لوله حفاري و سيالاتي که پمپ مي شوند مانند جداسازها و شوينده ها.
نتايج نشان مي دهند که در سرعتهاي کمتر از نرخ جريان مطمئنه، کنده هاي حفاري و GDDF نمي توانند از داخل چاه بيرون آورده شوند. در عمليات سر چاهي اين نرخ جريان بايستي مشخص و شناخته شده باشد به نحوي که طراحان عمليات سيمانکاري بتوانند سيالات جداساز و شوينده را طوري انتخاب و طراحي نمايند که بيشترين راندمان در خارج سازي کنده هاي حفاري و GDDF از درون چاه حاصل شود. مطابق انتظار دوري از مرکز پروفيل سرعت را در قسمت باريک فضاي حلقوي تغيير مي دهد و هندسه چاه يکي از عواملي است که در خارج سازي کنده ها و GDDF موثر مي باشد. در اين بررسي درباره روش و نتايج آزمايشات و نيز نرخ جريان مناسب در قسمت باريک و عريض فضاي حلقوي بحث خواهد گرديد
 
ارائه دهندگان : احمد خدادادي(کارشناسي ارشد مهندسي نفت)
محل ارائه : دومین کنگره ملی مهندسی نفت ایران
تاریخ انتشار : بهمن 86
تعداد صفحه : 8
کلمات کلیدی : کنده هاي حفاري، خمير به طور بخشي دي هيدراته، نرخ جريان، دوغاب سيمان، شوينده و جداساز


[ ۹۰/۰۳/۲۸ ] [ ] [ ZAHERI ]
حفاري پايين تعادلي روشي براي سودآوري

چکیده :

از ديرباز حفاري بالا تعادلي روش مرسوم در صنعت نفت بوده است به صورتي که فشار ستون گل در داخل چاه از فشار سيال سازند بيشتر است. به موجب اين تفاوت فشاري سيال داخل چاه به درون سازند فيلتره مي شود که متعاقب آن در صورتي که با سيال سازند سازگاري نداشته باشد باعث ايجاد آسيب سازند در نزديکي چاه و يا حتي در داخل سازند ميشود. به موجب آسيب وارده به تراوايي سازند هزينه هاي زيادي صرف انگيزش و اصلاح اين موضوع صرف ميشود و در بعضي موارد ميزان زيادي از نفت در سازند به دليل از بين رفتن تراوايي سازند تلف مي شود.
يکي از راه هاي جلوگيري از مشکل فوق الذکر استفاده از حفاري پايين تعادلي است.در اين نوع حفاري فشار هيدرواستاتيک و ديناميك ستون  گل حفاري در چاه از فشار سازند کمتر مي باشد که به واسطه اين موضوع سيال سازند وارد چاه مي شود و نيز از نفوذ فيلتره و افت صافي و هرزروي گل به داخل سازند جلوگيري مي کند . اين نوع حفاري نيز داراي ضررهايي مي باشد که ذکر خواهد شد
 
ارائه دهندگان : مهدي ندري پري(دانشجوي كارشناسي ارشد دانشگاه صنعت نفت(
محل ارائه : دومین کنگره ملی مهندسی نفت ایران
تاریخ انتشار : بهمن 86
تعداد صفحه : 9
کلمات کلیدی : حفاري پايين تعادلي-آسيب سازند-Coil Tubing-فوايد و مضرات حفاري پايين تعادلي


[ ۹۰/۰۳/۲۸ ] [ ] [ ZAHERI ]
بررسي مکانيسم ناپايداري لايه هاي شيلي در عمليات حفاري و راه حل هاي ممکن

چکیده :

  تا کنون مطالعات زيادي درباره علل ناپايداري چاه در سازند هاي شيلي حساس به آب صورت گرفته، ولي با اين وجود  نتايج موفقيت آميز راه کارهاي به کار برده شده هنوز به طور کلي در عمليات حفاري مورد استفاده قرار نگرفته است. دليل اصلي اين امر نيز به خاطر اينست که وضعيت و خواص تنش هاي درجا، استحکام و تنش هاي آب دوستي شيل ها با استفاده از روش هاي معمولي قابل اندازه گيري نمي باشد. در اين مقاله ابتدا تقسيم بندي انواع ناپايداري هاي شيلي و تشريح مکانيسم هاي بوجود آورنده آنها صورت گرفته و پس از آن مشکلات ناشي از  ناپايداري و راه حل هاي مقابله  با آنها مورد تجزيه و تحليل قرار گرفته است
ارائه دهندگان : ابوذر ميرزائي پيامن( دانشجوي مهندسي نفت، دانشگاه صنعت نفت)، دکتر محمد کمال قاسم العسکري( عضو هيئت علمي دانشگاه صنعت نفت)
محل ارائه : دومین کنگره ملی مهندسی نفت ایران
تاریخ انتشار : بهمن 86
تعداد صفحه : 11
کلمات کلیدی : ناپايداري چاه، لايه هاي شيلي،گل حفاري، تنش درجا، فشار حفره، تراواي


[ ۹۰/۰۳/۲۷ ] [ ] [ ZAHERI ]
گشتاور خمشي و انرژي كرنشي حاصل از پروسه پيچاندن لوله مغزي

چکیده :

در اين مقاله فرمولهايي براي محاسبه گشتاور خمشي و انرژي كرنشي حاصل از پروسه پيچاندن لوله مغزي بر روي قرقره ارائه شده است. فرمول عمومي كه براي محاسبه گشتاور كه از فرض الاستوپلاستيك بدست آمده است داراي خطاي نسبي 0.25% مي‌باشد.
بيشتر انرژي كرنشي در قرقره لوله مغزي به حرارت تبديل شده و به هدر مي‌رود تنها بخش كوچكي از كل انرژي كرنشي باقي مي‌ماند كه انرژي قابل برگشت است و همان انرژي الاستيكي مي‌باشد كه در طول پديده پيچاندن لوله ذخيره مي‌شود و در حدود 5 الي %15 بستگي ابعاد قرقره و خواص مكانيكي لوله دارد.
 
ارائه دهندگان : محمدرضا تميمي
محل ارائه : دومین کنگره ملی مهندسی نفت ایران
تاریخ انتشار : بهمن 86
تعداد صفحه : 11
کلمات کلیدی : لوله مغزي سيار گشتاور خمشي انرژي کرنشي استحکام تسليم الاستيک پلاستيک پيچاندن


[ ۹۰/۰۳/۲۷ ] [ ] [ ZAHERI ]
لزوم عدم استفاده از گلهاي پايه نفتي در مخازن گازي جهت تشخیص بهترلایه های هیدروکربوری

چکیده :

یکی از راههای بسیار مطمئن ومتداول در سراسر دنیا,به منظورارزیابی مخازن هیدروکربوری, استفاده از نمودارهای چاه پیمایی(WELL LOGGING)می باشد.ازطریق همین نمودارها, پارامترهاي اصلي ارزيابي مخزن,شامل : تعيين نوع سنگ (Lithology)، تخلخل (Porosity)، اشباع هيدروكربور (Saturation) وتاحدودی ضخامت لايه (Thickness) و تراوائي يا قابليت نفوذپذيري (Permeability) بدست می آیند.

نمودارCBL/VDL برای تعیین کیفیت سیمان پشت جداری,نمودارCDRبرای تعیین مختصات چاه ودیگر نمودارها مانندEMI,CAST,و...که هریک کارخاصی راانجام می دهند , جزو خانواده نمودارهای چاه پیمایی می باشند .  امااساس کار نمودارگیری , برای ارزیابی مخازن هیدروکربوری می باشد. به این منظور پس از حفاری مخزن , 3 نمودار صوتی  , مقاومتی  و هسته ای رانده می شود. مجموع این 3 نمودار FULLSETنامیده می شود.ازطریق عملیات  FULLSET  است که  پارامترهاي اصلي ارزيابي مخزن بدست می آیند. لذا دقت درانجام عملیات , استفاده از ابزارمناسب وجمع آوری اطلاعات صحیح , درمحاسبه  پارامترهای مخزن ودر نتیجه درتعیین وتشخیص لایه های نفت وگاز امر بسیارمهمی می باشد.

یکی از این ابزارها, همانگونه که اشاره گردید , ابزار مقاومتی می باشد . اساس کار ابزارهای مقاومتی , ارسال جریان الکتریکی بدرون سازند جهت اندازگیری مقاومت سازند Rt (اندازه گيري كميتهاي ضريب مقاومت  و هدايت الكتريكي) می باشد .  از اين ابزار براي اندازه گيري درجه اشباع آب و يا هيدروكربور سازند استفاده مي‌گردد.  نمودارهاي مقاومتي به 2 دسته نمودارهای  DIL و DLL  تقسيم مي گردند . اساس استفاده ازهر يك از اين 2 نمودار , مقاومت گل حفاري درون چاه مي باشد . بطوريكه براي گلهاي غير هادي مانند گل  پايه روغني ابزار  DILوجهت گلهاي هادي مانند گل پايه آبي ابزار DLL استفاده مي شود .
اين مقا له, که از طريق جمع آوری  اطلاعات ميداني چندين چاه حفاری شده در  مخازن گازي غرب وجنوب غربي كشور,به وسیله انجام عملیات FULLSET  , تهیه شده است , نشان می دهد که استفاده از ابزار DIL , در مخازن گازی , به خاطر  Lithology  خاص مخازن گازی , نادرست واطلاعات منتج از نمودار مقاومتی را که بسیار مهم می باشند , با خطای بسیار زیاد مواجه می سازد.  عدم استفاده صحيح از ابزارمقاومتي در مخازن , علاوه بر اتلاف وقت دكل حفاري و تحميل يك ران  اضافي ابزار درون چاه ,كه باعث صرف هزينه هاي گزاف مي گردد احتمال عدم تشخيص برخي  از لايه هاي گازي يا نفتي راموجب میگردد كه این کاربسيارمشکل آفرین بوده وتوليد بهينه را دچار مشكل مينمايد .
 
ارائه دهندگان : علیرضاشهبازی(کارشناس نمودارگیری شرکت ملی حفاری ایران) خلیل شهبازی(عضوهیات علمی دانشگاه صنعت نفت) عباس هلالی زاده( عضوهیات علمی دانشگاه صنعت نفت)
محل ارائه : دومین کنگره ملی مهندسی نفت ایران
تاریخ انتشار : بهمن 86
تعداد صفحه : 7
کلمات کلیدی : نمودار مقاومت القایی DIL :نمودارمقاومت جانبی DLL:


[ ۹۰/۰۳/۲۷ ] [ ] [ ZAHERI ]
فراوری باريت مناسب برای گل حفاری با طراحي فاکتوريل

چکیده :

مصرف فزآينده باريت ، كاهش عيار كانسنگ‌ و افزايش باطله‌هاي انباشته شده در كارخانه درين کاشان باعث شد تا فرآوري مجدد باريت مورد توجه قرار گيرد. باريت از مهمترين اجزء تشكيل دهنده گل حفاري مي باشد و حدود 90% از باريت استخراج شده جهان در اكتشافات نفت‌ خام مصرف مي شود. با توجه بازدهي پايين جداكننده هاي ثقلي چون جيگ كه بيشترين كاربرد را در جدايش باريت دارند نياز به فراوري مجدد باطله‌هاي انباشته محسوس مي باشد. در آزمايشات مقدماتي در مقياس آزمايشگاهي با pH پالپ 9 الي 11 ، درصد جامد پالپ حدود 25% ، كلكتورهاي سولفات الكيل باريت شناور شد . در واحد پايلوت مشخص گرديد انجام عمليات نرمه‌گيري زير 20 ميكرون براي افزايش راندمان بسيار موثر است همچنين شرايط بهينه توسط روش طراحي فاکتوريل تعيين گرديد. از ميان 7 نوع كلكتور مناسب موجود ، كلكتور سولفونات سديم   (Aero Promoter825) بهينه انتخاب شد و از سيليكات سديم به عنوان بازداشت كننده ، آهك به عنوان تنظيم pH  و MIBC  به عنوان كف ساز مورد استفاده قرار گرفتند. ميزان مصرف داروهاي شيميايي متناسب با بار ورودي متغير بهينه شد و به طور متوسط مصرف كلكتور 1 كيلو گرم در تن بار ورودي ، سيليكات سديم 5/2 ، آهك 5/0 و كف ساز 3/0 كيلو گرم در تن بار ورودي به دست آمد .
ارائه دهندگان : مهدي صفاري( دانشجوي كارشناسي ارشد فراوري مواد معدني , دانشگاه صنعتي اميرکبير) علي اکبر عبدالله زاده (عضو هيأت علمي گروه مهندسي معدن, دانشكده مهندسي دانشگاه كاشان)
محل ارائه : دومین کنگره ملی مهندسی نفت ایران
تاریخ انتشار : بهمن 86
تعداد صفحه : 0
کلمات کلیدی : فلوتاسيون ‌ ـ طراحي فاکتوريل ـ باريت ـ درين کاشان


[ ۹۰/۰۳/۲۷ ] [ ] [ ZAHERI ]
كنولوژي پرتو ليزر براي انجام عمليات مشبك كاري

چکیده :

قراردادن لوله جداري در چاه و جدا كردن آن بوسيله سيمان از سازند بهره ده به عنوان قسمتي از عمليات حفاري مرسوم بوده است. پس از نصب و سيمان كردن لوله جداري، اين لوله وسيمان پشت آن براي دست يابي به سنگ مخزن بايدسوراخ شود. به طورمعمول يك ابزار مشبك كننده بوسيله سيم مخصوص در چاه رانده مي شود. زماني كه اين ابزار به محل مورد نظر رسيد، فشنگها و يا چاشنيهاي تعبيه شده در دستگاه شليك و يا منفجرشده و باعث ايجاد حفره مابين لوله جداري، سيمان و سازند مي شود. در اين روش ما شاهد كاهش شديد تراوايي در اطراف سوراخ حفرشده هستيم. تراوايي منطقه آسيب ديده تا 80% كمتر از سازند اصلي است.امروزه صنايع نفتي به دنبال تكنولوژي هاي جديد براي مشبك كاري هستند كه بتواند از اين كاهش تراوايي جلوگيري كند و همچنين سوراخهاي مؤثرتري بوجود آورد. اين مقاله به بررسي استفاده از پرتوهاي ليزر پرتوان براي مشبك كاري لوله جداري و دستيابي به سوراخهايي عميق تر، بدون كاهش تراوايي پرداخته است.
ارائه دهندگان : حميدروشن)كارشناس حفاري ذخيره سازي گازطبيعي(.محبوبه حسيني)كارشناس مهندسي شيمي(
محل ارائه : دومین کنگره ملی مهندسی نفت ایران
تاریخ انتشار : بهمن 86
تعداد صفحه : 7
کلمات کلیدی : مشبك كاري، ليزر، لوله جداري


[ ۹۰/۰۳/۲۷ ] [ ] [ ZAHERI ]
حفار ی افقی در صنعت نفت تحولی شگرف در امر افزایش استخراج نفت از مخازن فراساحلی

چکیده :

نفت خام ترکیبی از مواد شیمیایی آلی است که در شرایط خاص احیایی ، از تغییرات وسیع شیمیایی بقایای گیاهان و جانداران خرد و ریزی که میلیون ها ، سال پپیش در دریا می زیسته اند در نواحی خاصی از زمین تشکیل شده است . امروزه برای استخراج نفت ، به علّت پایین رفتن سطوح مخازن نفتی ، نیاز به انجام حفاری های عمیق می باشد . مسائل مرتبط با حفاری عمیق ، خصوصاً حفاری چاهها ی نفت از لحاظ جنبه های متفاوت عملیاتی ابعاد گسترده تر  ومختلفی دارد که از آن جمله می توان مسائل مربوط به زوایه دار کردن حفاری که به صورت تدریجی در عمق تبدیل به حفاری افقی شده و در حال حاضر از پیشرفته ترین تکنیک های حفاری است همچنین میتوان به حفاری افقی اشاره نموده به منظور راه حلی برای افزایش برداشت در مخزنهای نفت سنگین شروع شد وتوسعه یافت . در این مقاله به حفاری های مختلف مورد استفاده در چاههای نفتی پرداخته میشود .
ارائه دهندگان : مجتبی خانی محّمد رستگار
محل ارائه : دومین کنگره ملی مهندسی نفت ایران
تاریخ انتشار : بهمن 86
تعداد صفحه : 11
کلمات کلیدی : حفاری افقی ـ مخازن نفتی ـ حفاری جهت دارـ عملیات اکتشافی


[ ۹۰/۰۳/۲۷ ] [ ] [ ZAHERI ]
طراحی لوله های جداری به روش کمترین هزینه در یکی از چاههای جنوب ایران

چکیده :

هزينه انجام و تکميل لوله هاي جداري در هر چاه، حدوداً بين 15 تا 25 درصد کل هزينه هاي آن را در بر ميگيرد. بنابراين کاهش در هزينة طراحي لوله ها، مي تواند موجب صرفه جويي نهايي در هزينه کلي چاه شود. روش طراحي کمترين هزينه، اولين بار توسط مايدلا  با همکاري ووجتانوويچ   بصورت يک مدل منظم ارائه شد. در اين مدل، قيمت لوله، وزن لوله و ارتباط بين آنها مورد بررسي قرار گرفته و سعي در پيدا کردن بهترين طراحي ممکن شده است. در این روش با ارائه مدل معرفی مدل بهینه سازی سعی در یافتن ارزانترین طراحی ممکن داشته که بتواند در مقابل نیروهای مورد نظر مقاومت کند. در این مقاله این روش بر روی یکی از چاههای جنوب ایران اعمال  شده و هزینه لوله های جداری نسبت به روش اعمال شده قبلی %4/17 کاهش یافته است
ارائه دهندگان : مسعود شعبان)کارشناسی ارشد مهندسی اکتشاف نفت، دانشگاه تهران(،اعظم پولادی)کارشناسی ارشد مهندسی اکتشاف نفت، دانشگاه تهران(، حسین معماریان)دکترای شکستگی سنگ، دانشگاه تهران(،فریدون سحابی)دکترای سنگ شناسی رسوبی و رسوب شناسی ، دانشگاه تهران(،
محل ارائه : دومین کنگره ملی مهندسی نفت ایران
تاریخ انتشار : بهمن 86
تعداد صفحه : 11
کلمات کلیدی : : طراحی لوله های جداری، بهینه سازی، کمترین هزینه


[ ۹۰/۰۳/۲۷ ] [ ] [ ZAHERI ]
بررسي باريت سگ در سيالات حفاري و ارائه روشي ابداعي براي بررسي آزمايشگاهي باريت سگ در شرايط استاتيك

چکیده :

از آنجائي مشكل باريت سگ خوب شناخته شده است ولي شناخت و فهم اين پديده در صنعت حفاري بسيار ضعيف مي باشد، تكنولوژيهاي زيادي براي اندازه گيري احتمال سگ (ته نشيني) در گل حفاري ايجاد و توسعه يافته است.  به هر حال تحقيقات موجود كافي نمي باشند. اساس و پايه كليه اين تحقيقات وزن گل،  فشار لوله قائم (Stand Pipe)،  گشتاور و Drag،  كاهش و افزايش حجم گل و تغييرات خصوصيات رئولوژي گل مي باشد.
در اين مقاله روش جديدي براي بررسي باريت سگ به صورت استاتيك در آزمايشگاه ارائه شده است. كليه تحقيقات قبلي در آزمايشگاه بر اساس اندازه گيري وزن نمونه ها بوده كه مستلزم صرف زمان بسيار زياد و در نتيجه هزينه گزاف مي باشد ولي در اين روش در هر لحظه فشار در عمق مورد نظر در مقياس آزمايشگاهي اندازه گيري مي شود در نتيجه براي انجام آزمايش در مقايسه با شيوه و مدلهاي قبلي به زمان و هزينه بسيار كمتري نياز مي باشد.
 
ارائه دهندگان : عباس روحي،)فوق ليسانس مهندسي حفاري از دانشگاه رابرت گوردن و كارشناس ارشد حفاري شركت ملي حفاري و مدرس دانشگاه نفت اميديه( عليرضا موذني،)مدرس دانشگاه نفت اميديه(
محل ارائه : دومین کنگره ملی مهندسی نفت ایران
تاریخ انتشار : بهمن 86
تعداد صفحه : 8
کلمات کلیدی : باريت سگ، سيال حفاري، تنش برشي، تنش تسليم، گرانروي


[ ۹۰/۰۳/۲۷ ] [ ] [ ZAHERI ]
كاربرد سيمان به عنوان LCM مطالعات ميداني

چکیده :

سيمان يكي از متداول ترين LCM هاست ، انواع گوناگون سيمان به عنوان LCM در گذشته استفاده شده است كاربردهاي سيمان بستگي بسياري نوع سيال حفاري و ويژگي هايش دارد . كاربرد ها Coustom designed شامل دوغاب سيمان thixtropic و ultra thixtropic مي شوند ، Cement sleurry ها شامل دوغاب cello flacke ميكا ، كربنات كلسيم براي mechanical bridging وsurfactant package ها و سيمان فوم شده براي كنترل هرز روي مي شود .
انتخاب نوع سيمان و روش تزريقات ، اطلاعات ويژه اي از قبيل ويژگي هاي سازند ، شرايط well bore ، و خواص  thief zone را ايجاب مي كند، در اين پروسه آزمايشات لابراتوري توصيه مي شود . تصميم گيري نهايي در مورد انتخاب optimum treatment و استراتژي كاربردي بر مبناي مشاهدات ميداني critical است . اين مقاله طراحي هاي پروسه و كاربرد هاي گوناگون سيمان به عنوان LCM را بحث مي كند : راه حل هايي براي مهار field case  داراي مشكل بدست آمده است شرايطي كه نيازمند سيمان به عنوان LCM وCriteria براي انتخاب بهترين تركيبات سيمان است همراه با استراتژي بهينه  (optimum) ، نيز در اين مقاله مطرح خواهد شد
 
ارائه دهندگان : ناصر پيوستگان ) دانشكده نفت(
محل ارائه : دومین کنگره ملی مهندسی نفت ایران
تاریخ انتشار : بهمن 86
تعداد صفحه : 13
کلمات کلیدی : Thiet zom, treatment, ultra thixtropic, thixtropic lcm , cement slurry


[ ۹۰/۰۳/۲۷ ] [ ] [ ZAHERI ]
تحلیل پایداری چاه نفت سازند آسماری مخزن کوپال

چکیده :

تحلیل پایداری چاه، روشی برای بهبود اقتصادی عملیات حفاری و دوری از مشکلاتی همچون هرزروی گل حفاری و ریزش دیواره، در حین حفاری و تولید است. شناخت انواع گسیختگیهای بوجود آمده در دیواره چاه در تحلیل پایداری، اهمیت زیادی دارد. در این مقاله تحلیل پایداری چاه نفت، در سازند آسماری (میدان نفتی کوپال)، با استفاده از نرم افزار عددی FLACو اطلاعات بدست آمده از نمودارهای درون چاهی (LOG)، تخمین زده شده است. فشار و وزن گل حفاری در آغاز حرکت پلاستیک دیواره چاه و همچنین آغاز گسیختگی برشی در دیواره چاه، برای سازند سنگ آهک مخزن به دست آمده است. همچنین تحلیل پایداری چاه در امتدادهای قائم، تنش افقی حداقل و تنش افقی حداکثر، انجام شده است. آغاز حرکت پلاستیک و گسیختگی برشی در دیواره چاه برای مقطع سنگ آهک، بترتیب در فشار گل MPa82/31 (pcf4/53) و MPa8/23(pcf40) اتفاق می افتد. نتایج نشان می دهد، مقدار حداکثر جابجایی در جهت افقی، در هنگام حفاری در امتداد قائم، تنش افقی حداقل و تنش افقی حداکثر بترتیب 5-10×1/6، 5-10×2/55 و5-10× 5/8 متر، به دست آمد. بیشترین پایداری چاه در امتداد حفاری قائم است. در شرایط حفاری افقی، حفاری در امتداد تنش افقی حداقل از پایداری بیشتری برخوردار است. همچنین بررسیها نشان داد حفاری در امتداد تنش افقی حداقل، کمترین گسیختگی برشی را ایجاد می کند. در نهایت گسیختگی کششی در امتداد تنش افقی حداکثر بوجود می آید
ارائه دهندگان : احسان کوچکی ، کامران گشتاسبی **، مصطفی شریف زاده
محل ارائه : دومین کنگره ملی مهندسی نفت ایران
تاریخ انتشار : بهمن 86
تعداد صفحه : 6
کلمات کلیدی : پایداری دیواره، مسیر بهینه حفاری، چاههای نفتی، مخزن کوپال، FLAC


[ ۹۰/۰۳/۲۷ ] [ ] [ ZAHERI ]
حفاري به روشPID (Particle Impact Drilling)

چکیده :

يكي از مشكلات اصلي حـــفاري در سنگهاي سخت و ساينده پائين بودن ميـزان پيشرفت حفــاريROP                                                                                                  (Rate of Penetration)ميباشد كه باعث شده بعضي از ميادين نفت و گاز كه داراي تشكيلات زمين شناسي سخت وساينده هستند بدليل طولاني شدن و پرهزينه بودن عمليات حفاري توجيه اقتصادي نداشته باشند. روش PID به عنوان روشي نوين در جهت بهينه سازي حفاري داراي فوايد افزايش ROP و كاهش هزينه ها ميباشدكه با استفاده از مته طراحي شده مخصوص و ضربات ذرات فولادي كه با جريان گل به كف چاه برخورد مي كنند، عمل حفاري سازند انجام ميشود.
ارائه دهندگان : حافظ كاوه رئيس حفاري
محل ارائه : دومین کنگره ملی مهندسی نفت ایران
تاریخ انتشار : بهمن 86
تعداد صفحه : 5
کلمات کلیدی : PID, TSP (Thermally Stable Polycrystalline), PDC (Polycrystalline Diamond Compact), TCI (Tungsten Carbide Insert), Steel Particle


[ ۹۰/۰۳/۲۷ ] [ ] [ ZAHERI ]
گشتاور خمشي و انرژي كرنشي حاصل از پروسه پيچاندن لوله مغزي

چکیده :

در اين مقاله فرمولهايي براي محاسبه گشتاور خمشي و انرژي كرنشي حاصل از پروسه پيچاندن لوله مغزي بر روي قرقره ارائه شده است. فرمول عمومي كه براي محاسبه گشتاور كه از فرض الاستوپلاستيك بدست آمده است داراي خطاي نسبي   مي‌باشد.
بيشتر انرژي كرنشي در قرقره لوله مغزي به حرارت تبديل شده و به هدر مي‌رود تنها بخش كوچكي از كل انرژي كرنشي باقي مي‌ماند كه انرژي قابل برگشت است و همان انرژي الاستيكي مي‌باشد كه در طول پديده پيچاندن لوله ذخيره مي‌شود و در حدود 5 الي %15 بستگي ابعاد قرقره و خواص مكانيكي لوله دارد.
 
ارائه دهندگان : محمدرضا تميمي
محل ارائه : دومین کنگره ملی مهندسی نفت ایران
تاریخ انتشار : بهمن 86
تعداد صفحه : 11
کلمات کلیدی : لوله مغزی سیار گشتاور خمشی انرژی کرنشی استحکام تسلیم الاستیک پلاستیک پیچاندن


[ ۹۰/۰۳/۲۷ ] [ ] [ ZAHERI ]
بازنگری روش های طراحی لوله های جداری در میادین جنوب ایران

چکیده :

 هدف اصلي از طراحي لوله هاي جداري انتخاب لوله هاي مناسبي است که بطور ايمن و در عين حال اقتصادي تحت شرايط خاص هر چاه و در طول عمر آن چاه مقاوم باشند. با لوله هاي جداري در هر مقطع از چاه، مشکلات سازندي و حفاري کنترل و مهار مي شود. برنامه لوله گذاري در هر چاه افزون بر هزينه هاي فراوان، امري وقت گير و زمان بر است. از سوي ديگر اندازه و نوع لوله هاي جداري دقيقاً با شرايط زمين شناسي منطقه و ويژگي هاي درون سازند، ارتباط تنگاتنگ دارد. اين ازتباط اثر مستقيم روي ترکيب شيميايي و وضعيت گل حفاري خواهد داشت. از آنجا که هر کدام از عوامل ياد شده همراه با هزينه هاي گزاف و بسيار بالاست، به نظر مي رسد که مي توان با بررسي تمامي عوامل مربوط و بازنگري در برنامه ريزي ها و طراحي هاي متداول و معمول که بطور سنتي در مناطق نفت خيز ايران اجرا مي شود، به روش بهينه اي دست يافت. هدف از اجراي اين پروژه، ضمن بازنگري وضعيت موجود، ارائه الگويي مناسب براي لوله گذاري مخازن نفتي جنوب و جنوب غرب کشور است، تا بتوان افزون بر صرفه هاي اقتصادي لازم و دست يافتن به ايمني و پايداري کافي در سيستم لوله هاي جداري نصب شده از هزينه هاي غير ضروري و صرف وقت زياد جلوگيري نمود.
ارائه دهندگان : مسعود شعبان)کارشناسی ارشد مهندسی اکتشاف نفت، دانشگاه تهران(،حسین معماریان)دکترای شکستگی سنگ، دانشگاه تهران(،فریدون سحابی)دکترای سنگ شناسی رسوبی و رسوب شناسی ، دانشگاه تهران(،اعظم پولادی)کارشناسی ارشد مهندسی اکتشاف نفت، دانشگاه تهران(،
محل ارائه : دومین کنگره ملی مهندسی نفت ایران
تاریخ انتشار : بهمن 86
تعداد صفحه : 12
کلمات کلیدی : طراحی لوله های جداری، حفاری


[ ۹۰/۰۳/۲۷ ] [ ] [ ZAHERI ]
بررسي عوامل عدم موفقيت حفاري انحرافي در سازند گچساران

چکیده :

اخيراً شركت مناطق نفتخيز جنوب  تلاش جدي را  براي حفاري انحرافي در سازند گچساران در ميادين نفتي جنوب ايران شروع كرده است نظير چاههاي 85 اهواز، 146 مارون، پايدار 9 و...ولي متاسفانه تاكنون موفقيتي در اين زمينه كسب نكرده و هر بار با مشكلات زيادي روبرو  و بعضاً منجر به متروكه نمودن چاه شده است. در اين مقاله ابتدا به بررسي خلاصه تاريخچه اين چاهها و مشكلات پيش آمده مي پردازيم سپس شرايط اين چاهها را با پديدة باريت سگ مقايسه مي كنيم.
ارائه دهندگان : عباس روحي)فوق ليسانس مهندسي حفاري از دانشگاه رابرت گوردن و كارشناس ارشد حفاري شركت ملي حفاري و مدرس دانشگاه نفت اميديه(
محل ارائه : دومین کنگره ملی مهندسی نفت ایران
تاریخ انتشار : بهمن 86
تعداد صفحه : 7
کلمات کلیدی : : گير رشته حفاري، مانده يابي، متروكه نمودن، باريت سگ، سيال حفاري، تنش برشي، تنش تسليم


[ ۹۰/۰۳/۲۷ ] [ ] [ ZAHERI ]
مروري برافزايش مقياس و تکنيک‌هاي پيشرفته شبکه‌بندي درشت در شبيه‌سازي مخزن

چکیده :

مدل‌هاي زمين شناسي که ورودي اوليه شبيه‌سازهاي مخازن نفتي مي‌باشند حاوي اطلاعات پرجزيياتي هستند که استفاده مستقيم آنها در شبيه‌سازها عملي نمي‌باشد. شبيه‌سازهاي متداول کنوني قابليت کار تا حدود 5‌‌10 بلوک را دارند درحالي که مدل‌هاي زمين‌شناسي که خواص فيزيکي سنگ را در بر مي‌گيرند تا  810 بلوک انباشت اطلاعات دارند. از طرف ديگر محدوديت زماني و اقتصادي براي اجراي شبيه‌سازي نيز مستلزم کاهش تعداد بلوک‌هاي شبکه مي‌باشد که درصورت شبيه‌سازي ترکيبي که تعداد معادلات براي هر بلوک تا 20 نيز مي‌رسد مسئله پررنگ‌تر مي‌شود. لذا درشت کردن بلوک‌ها و تخصيص خواص فيزيکي به اين بلوک‌هاي درشتشده امري اجتناب‌ناپذير مي‌باشد که به ترتيب دو مقولهي تکنيک‌هاي پيشرفته شبکه‌بندي درشت و افزايش مقياس را مطرح مي‌سازد. در اين کار روشهاي عمده و مقبول در اين زمينه‌ها به اختصار معرفي شده و قابليت هر يک در شرايط خاص مخزني بررسي مي‌شود
ارائه دهندگان : محمد عوضي)دانشجوي کارشناسي ارشد مهندسي مخازن(، سوين اشرفي) دانشجوي کارشناسي مهندسي کامپيوتر(،
محل ارائه : دومین کنگره ملی مهندسی نفت ایران
تاریخ انتشار : بهمن 86
تعداد صفحه : 9
کلمات کلیدی : شبيه‌سازي، افزايش مقياس، شبکه‌بندي، شبکه‌ي درشت


[ ۹۰/۰۳/۲۷ ] [ ] [ ZAHERI ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ